Kexholms SK 080927lö 2008-09-27 13:20
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2008

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80  (5)       2270 m                      

    1          Sture Jansson             27    14 Emmaboda Verda OK            29:38 S        
    2          Harry Ahlqvist            24    14 Växjö OK                     46:09          
    3          Gillis Karlsson           23    14 OK Njudung                   46:28          
    4          Sten Holmryd              28    14 Växjö OK                     49:25          
    5          Nils Gillberg             28    14 Norrhults SOK              1:10:54          



H75  (8)       2270 m                      

    1          Lars-Erik Malmqvist       32    14 Växjö OK                     25:43 S        
    2          Allan Håkansson           33    14 SOK Viljan                   29:54 S        
    3          Birger Lööf               32    14 Eksjö SOK                    33:49 S        
    4          Arne Envall               32    14 Eksjö SOK                    34:21 S        
    5          Gunnar Elfverson          29    14 Kalmar OK                    37:28 B        
    6          Arne Edgren               32    14 SOK Viljan                   40:53          
    7          Rune Lindgren             31    14 IK Hakarpspojkarna           41:17          

               Sven Jonsson              33    14 Växjö AIS                 ej start          



H70  (7)       2560 m                      

    1          Sivert Axelsson           37    14 Kalmar OK                    26:40 S        
    2          Ragnar Collryd            35    14 Bredaryds SOK                34:16 S        
    3          Bertil Ståhl              32    14 Kalmar OK                    45:20          
    4          Bengt-Åke Borgemo         34    14 SOK Viljan                   45:22          
    5          Evald Johansson           34    14 Lessebo OK                   45:51          
    6          Ivan Karlsson             35    14 OK Bävern                    47:48          
    7          Lennart Östergren         37    14 Växjö OK                     57:57          



H65  (15)      2620 m                      

    1          Inge Persson              43    13 FK Boken                     27:17 S        
    2          Hagbert Persson           41    14 Växjö OK                     29:51 S        
    3          Allan Olofsson            42    14 OK Njudung                   30:40 S        
    4          Waste Byström             43    14 OK Virdarna                  31:36 S        
    4          Stig Karlsson             41    14 Lessebo OK                   31:36 S        
    6          John-Erik Bergstrand      42    14 Värend GN OL                 33:07 S        
    7          Erling Ekelöf             42    14 Värend GN OL                 33:16 S        
    8          Raimo Salminen            41    14 Växjö OK                     34:41 S        
    9          Torgny Jonsson            41    14 Växjö AIS                    36:04 S        
   10          Rune Gunnarsson           41    14 Nässjö OK                    37:12 S        
   11          Åke Björklund             41    14 Västerviks OK                37:29 S        
   12          Bengt Arvidsson           39    14 OK Njudung                   39:28 S        
   13          Arne Larsen               43    14 Västerviks OK                43:02          
   14          Toivo Voudinmäki          43    20 Mullsjö SOK                  47:42          

               Erland Ling               40    14 Jönköpings OK             ej start          



H60  (20)      2990 m                      

    1          Stefan Larsson            45    14 OK Njudung                   23:56 S        
    2          Lars-Gunnar Flink         46    14 OK Njudung                   25:22 S        
    3          Morgan Ljung              45    14 Vaggeryds SOK                25:37 S        
    4          Bill Schölin              48    13 Tockarps IK                  27:41 S        
    5          Göran Bengtsson           44    13 Tockarps IK                  27:44 S        
    6          Stig Johansson            48    14 Bredaryds SOK                28:09 S        
    7          Eric Tenland              47     1 Stigmännen Karlshamns OK     29:19 S        
    8          Rune Ringsgård            47    23 OK Roxen                     29:42 S        
    9          Lars-Åke Sjökvist         47    14 Värend GN OL                 30:56 S        
   10          Tommy Olsson              46     1 OK Dacke                     31:25 S        
   11          Tommy Persson             45    14 Växjö OK                     32:16 S        
   12          Hans Sjögren              46    14 Alvesta SOK                  33:01 S        
   13          Staffan Dittmer           48    14 IK Hakarpspojkarna           34:12 B        
   14          Thomas Kleist             44    23 Boxholm-Mjölby OL            37:21          
   15          Göran Karlsson            45    14 Lessebo OK                   40:08          
   16          Kenneth Lindblom          48    14 Växjö OK                     40:54          
   17          Johannes Lindgren         48    14 Värend GN OL                 52:44          
   18          Robin Schagerlind         46    14 OK Bävern                  1:05:37          

               Ronny Hjalmarsson         47    14 Emmaboda Verda OK         ej start          
               Göran Larsson             48    13 OK Kompassen              ej start          



H55  (9)       2970 m                      

    1          Bo-Gunnar Josefsson       53    14 Nässjö OK                    24:09 S        
    2          Björn Palm                51    14 Lessebo OK                   25:56 S        
    3          Kent Granqvist            52    14 Västerviks OK                26:47 S        
    4          Kalle Lindqvist           52    14 Växjö OK                     26:48 S        
    5          Bengt Elmersson           50    14 Värend GN OL                 30:00 S        
    6          Anders Johansson          49    14 Växjö OK                     33:53 S        
    7          Mats Adolfsson                  14 Vimmerby OK                  39:06          
    8          Sven-Olof Larsson         49    14 Växjö AIS                    40:21          

               Sven-Olof Johansson       51    14 Vaggeryds SOK             ej start          



H50  (7)       3180 m                      

    1          Ingemar Petersson         57    13 OK Torfinn                   26:59 S        
    2          Arne Klintberg            58    14 Eksjö SOK                    29:48 S        
    3          Bo Salomonson             56    14 Kalmar OK                    31:14 S        
    4          Rune Thuresson            58    14 OK Bävern                    32:57 S        
    5          Per Lindgren              54    14 IK Hakarpspojkarna           34:05 S        

               Kjell Nero                54    14 Nässjö OK                 ej start          
               Lars Eriksson                   14 Kalmar OK                 ej start          



H45  (16)      3520 m                      

    1          Ove Lernå                 60    14 Kalmar OK                    25:49 S        
    2          Glen Håkansson            63    14 Växjö OK                     26:48 S        
    3          Magnus Ihreskog           62     4 Gotlands Bro OK              27:27 S        
    4          Tore Tjernlund            58     1 OK Vilse 87                  27:41 S        
    5          Harald Magnusson          59    14 OK Bävern                    29:01 S        
    6          Arto Blomdahl             60    14 IK Hakarpspojkarna           29:19 S        
    7          Evert Johansson           59    14 OK Bävern                    29:33 S        
    8          Thomas Beckerin           63    14 Växjö OK                     30:30 S        
    9          Mats Lagerblad            60    14 Växjö OK                     30:41 S        
   10          Håkan Östergren           62    14 Växjö OK                     33:11 S        
   11          Göran Persson             62    14 Värend GN OL                 33:37 S        
   12          Tommy Josefsson                 14 OK Njudung                   43:09          
   13          Sven-Inge Brååheden       61    14 Målilla OK                   56:06          
   14          Bertil Carlsson           59    14 Jönköpings OK                59:44          

               Håkan Almqvist            62    14 Nybro OK                  ej start          
               Rolf Boman                60    14 Vimmerby OK               ej start          



H40  (9)       3970 m                      

    1          Per Fransson              66    14 OK Njudung                   28:49 S        
    2          Magnus Svensson           66    14 Nässjö OK                    30:34 S        
    3          Jonas Persson             67    14 Torsås OK                    33:56 S        
    4          Magnus Porle              64    14 Växjö OK                     34:44 S        
    5          Lars Elfverson            67    14 Kalmar OK                    38:17 S        
    6          Peter Sahlin              66    14 Nässjö OK                    40:03 S        
    7          Stefan Reiver             66    14 Bodafors OK                  49:12          
    8          Mikael Öhrn               65    14 OK Bävern                    49:57          

               Anders Svalbring          64    14 Målilla OK                Ej godk.          



H35  (3)       4480 m                      

    1          Patrik Lundqvist          71    14 Nybro OK                     43:24 S        
    2          Staffan Hjortskull        69    14 Norrhults SOK              1:09:52          

               Marcus Alexandersson      73    14 Kalmar OK                 ej start          



H21  (11)      4820 m                      

    1          Per Lenander              77    14 Växjö OK                     32:56 S        
    2          Fredrik Svensson          71    14 Jönköpings OK                35:52 S        
    3          Thord Hultberg            75    14 SOK Viljan                   39:11 S        
    4          Martin Schagerlind        81    14 OK Bävern                    39:49 S        
    5          Klas Friborg              68    14 Jönköpings OK                41:47 S        
    6          Magnus Ericsson           70    14 Växjö OK                     41:59 S        
    7          Johan Schagerlind         81    14 OK Bävern                    42:39 S        
    8          Mikael Johansson          69    14 Värend GN OL                 46:53 S        
    9          Peter Claesson            84    14 Forserums SOK                48:06 B        
   10          Peter Braun               70    14 Växjö OK                     49:59 B        
   11          Erik Svensson             87    14 Torsås OK                  1:14:18          



H18  (2)       4140 m                      

    1          Daniel Pettersson         92    14 Västerviks OK                43:58 S        
    2          Felix Palmgren            92    14 Bodafors OK                  46:44 S        



H16  (6)       3430 m                      

    1          Jakob Holgersson          93    14 SOK Aneby                    28:46          
    2          Linus Lager               93    14 Nässjö OK                    32:37          
    3          Ludvig Berglin            93    14 Lessebo OK                   36:13          
    4          Johnny Andersson          93    14 Målilla OK                   45:57          

               Hampus Billing            93    14 Målilla OK                Ej godk.          
               Karl Reiver               94    14 Bodafors OK               ej start          



H14  (10)      2920 m                      

    1          Erik Karlsson             94    14 Målilla OK                   22:40          
    2          Oskar Lundqvist           95    14 Nybro OK                     26:37          
    3          Josef Svalbring           94    14 Målilla OK                   27:35          
    4          Henrik Pettersson         94    14 Västerviks OK                28:09          
    5          Oscar Gustavsson          94    14 OK Bävern                    29:58          
    6          Robin Emanuelsson         95    14 Målilla OK                   33:41          
    7          August Kollberg           96    14 Eksjö SOK                    46:03          
    8          Axel Rydberg              94    14 SOK Aneby                  1:18:36          

               Johan Löf                 95    14 IK Hakarpspojkarna        ej start          
               Daniel Håkansson          95    14 Växjö OK                  ej start          



H12  (3)       2510 m                      

    1          Lucas J-Sundblad          97    14 Eksjö SOK                    22:59          
    2          David Gunnarsson          97    14 IK Hakarpspojkarna           40:22          
    3          Simon Runefors            97    14 Växjö OK                     40:58          



H10  (8)       2180 m                      

    1          Albin Lager               98    14 Nässjö OK                    14:54          
    2          Albin Månsson             99    14 Växjö OK                     15:55          
    3          Emil Johansson            98    14 OK Bävern                    17:16          
    4          Viktor Östergren          98    14 Växjö OK                     18:36          
    5          Isac Ericsson             00    14 Växjö OK                     20:18          
    6          Adam Lindgren             98    14 Nässjö OK                    21:55          
    7          Rasmus Svensson           98    14 Värend GN OL                 24:02          
    8          Hjalmar Niemi             99    14 Emmaboda Verda OK            37:21          



D70  (2)       2180 m                      

    1          Laila Malmqvist           35    14 Växjö OK                     32:47 S        

               Ingrid Jonsson            38    14 Växjö AIS                 ej start          



D65  (4)       2270 m                      

    1          Ulla Nilsson              42    14 SOK Viljan                   34:32 S        
    2          Mariann Svensson          41    14 Växjö AIS                    35:12 S        
    3          Eva Bergstrand            43    14 Värend GN OL                 39:17 S        
    4          Siw Ekelöf                43    14 Värend GN OL                 45:09 S        



D60  (12)      2280 m                      

    1          Britt-Mari Karlsson       48    14 Växjö OK                     30:07 S        
    2          Ann-Mari Persson          46    14 Växjö OK                     32:27 S        
    3          Gun-Britt Fransson        48    14 Emmaboda Verda OK            35:32 S        
    4          Margareta Larsson         45    14 OK Njudung                   36:27 S        
    5          Ulla-Britt Karlsson       47    14 Växjö OK                     39:22 S        
    6          Ros-Mari Karlsson         46    14 Nybro OK                     39:46 S        
    7          Kaarina Voudinmäki        44    20 Mullsjö SOK                  40:33 S        
    8          Solbritt Gustafsson       45    14 OK Virdarna                  40:49 S        
    9          Kerstin Gunnarsson        44    14 Nässjö OK                    49:43          

               Ulla Ling                 45    14 Jönköpings OK             ej start          
               Kristina Fransson         48    14 OK Virdarna               ej start          
               Lisbeth Carlsson          47    14 Vaggeryds SOK             ej start          



D55  (7)       2280 m                      

    1          Kerstin Hjalmarsson       52    14 Emmaboda Verda OK            37:24 S        
    2          Kristin Johansson         52     1 OK Dacke                     38:16 S        
    3          Agneta Granström          51    14 SOK Aneby                    38:56 S        
    4          Vanja Gummesson           49    14 Nybro OK                     45:24 S        
    5          Karin Lindqvist           51    14 Växjö OK                     56:36 B        
    6          Margareta Lindgren        49    14 Värend GN OL               1:00:18          

               Karin Larsson             50    13 OK Kompassen              ej start          



D50  (7)       2620 m                      

    1          Susanne Dittmer           54    14 IK Hakarpspojkarna           29:21 S        
    2          Karin Gillberg            56    14 Norrhults SOK                31:02 S        
    3          Mona Palm                 57    14 Lessebo OK                   32:56 S        
    4          Birgitta Lööf             57    14 Eksjö SOK                    40:50 S        
    5          Siv Larsson               54    14 Växjö AIS                    42:32 B        
    6          Berit Runefors            58    14 Växjö OK                     45:02          

               Bente Käll                56    14 Växjö OK                  ej start          



D45  (9)       2990 m                      

    1          Lisel Arvidsson           61    14 Växjö OK                     26:39 S        
    2          Monica Kollberg           61    14 Eksjö SOK                    29:50 S        
    3          Lotta Lidman Almqvist     61    14 Västerviks OK                30:57 S        
    4          Ann-Christine Lööf        59    14 Eksjö SOK                    31:43 S        
    5          Pia Lundberg              63    14 OK Bävern                    37:09 S        
    6          Kristina Runemalm         60    14 Kalmar OK                    42:00          
    7          Eva Tollstern             61    14 Växjö AIS                    47:29          

               Kati Németh               61     1 Stigmännen Karlshamns OK  Ej godk.          
               Eva Carlsson              61    14 Jönköpings OK             Ej godk.          



D40  (7)       3080 m                      

    1          Anna Nero Nordmark        68    14 Nässjö OK                    28:17 S        
    2          Gunilla Karlsson          68    14 Växjö OK                     28:47 S        
    3          Åsa Bergfors              68    14 SOK Viljan                   30:27 S        
    4          Helena Karlsson           67    14 Nässjö OK                    30:48 S        
    5          Sonja Haas                65    14 Nybro OK                     33:43 S        
    6          Anna Rosén                66    14 OK Njudung                   35:27 S        
    7          Marie Svalbring           66    14 Målilla OK                   47:53          



D35  (3)       3140 m                      

    1          Lotta J-Sundblad                14 Eksjö SOK                    34:23 S        
    2          Magdalena Jonsson         73    14 Nybro OK                     35:12 S        

               Karolina Karlsson         71    14 Nybro OK                  Ej godk.          



D21  (6)       3920 m                      

    1          Annika Ericsson           69    14 Växjö OK                     36:47 S        
    2          Elin Wallquist            83    14 Växjö OK                     39:58 S        
    3          Kajsa Niemi               75    14 Emmaboda Verda OK            41:44 S        
    4          Karin Öhlin               65    14 SOK Aneby                    41:48 S        
    5          Lisa Jansson              82    20 Främmestads IK               42:36 S        

               Maria Braun               75    14 Växjö OK                  Ej godk.          



D16  (10)      3170 m                      

    1          Elin Svensson             93    14 Nässjö OK                    26:57          
    2          Julia Lundquist           92    14 Nybro OK                     33:08          
    3          Emma Rosén                92    14 OK Njudung                   35:14          
    4          Erika Hugoson             92    14 Nässjö OK                    36:39          
    5          Erica Knutsson            92    14 Nybro OK                     36:40          
    6          Angelica Jörnling         93    14 Eksjö SOK                    37:39          
    7          Eva Adolfsson             93    14 Vimmerby OK                  41:29          
    8          Linnea Östergren          93    14 Växjö OK                     43:30          

               Hanna Kram                93    14 Bodafors OK               ej start          
               Frida Johansson           92    14 OK Bävern                 ej start          



D14  (10)      2780 m                      

    1          Josefine Klintberg        94    14 Eksjö SOK                    28:33          
    2          Olivia Kollberg           94    14 Eksjö SOK                    28:57          
    3          Moa Svensson              95    14 Nässjö OK                    29:55          
    4          Moa Olofsson              94    14 Värend GN OL                 31:31          

               Rebecca Hjortskull        95    14 Norrhults SOK             Ej godk.          
               Emma Kram                 95    14 Bodafors OK               ej start          
               Freya Almqvist-Haas       94    14 Nybro OK                  ej start          
               Petra Olejnik             96    14 SOK Viljan                ej start          
               Louise Regnell            94    14 Växjö OK                  ej start          
               Joséphine Regnell         94    14 Växjö OK                  ej start          



D12  (3)       2510 m                      

    1          Linnéa Golsäter           97    14 Eksjö SOK                    23:08          
    2          Hedwig Almqvist-Haas      96    14 Nybro OK                     27:13          
    3          Hanna Olofsson            97    14 Värend GN OL                 34:45          



D10  (3)       2180 m                      

    1          Amelia Skalberg           98    14 Bredaryds SOK                22:09          
    2          Ofelia Almqvist-Haas      00    14 Nybro OK                     24:28          

               Hilda Svensson            98    14 Nässjö OK                 ej start          



U4  (1)        2780 m                      

    1          Elise Hjelm                     14 Torsås OK                    49:52          



U3  (1)        2510 m                      

    1          Jakob Håkansson           98    14 Växjö OK                     37:21          



U2  (3)        2180 m                      

    1          Gustav Runefors           00    14 Växjö OK                     22:07          
    2          Linnéa Skalberg           02    14 Bredaryds SOK                24:35          
    3          Alma Evertsson            01    14 Lessebo OK                   33:27          



U1  (4)        2120 m                      

    1          Adelina Claesson          90    14 IFK Sävsjö                   18:51          
    2          Stina Johansson           00    14 OK Bävern                    20:56          
    3          Sam Quack                       14 Kexholms SK                  23:00          
    4          David Nero                01    14 Nässjö OK                    27:13          



INSKOLNING  (5 2110 m                      

               Fabian Evertsson          03    14 Lessebo OK                   Godk.          
               Jonas Ihriskog                   4 Gotlands Bro OK              Godk.          
               Mimmi Ihriskog            73     4 Gotlands Bro OK              Godk.          
               Martina Braun                   14 Växjö OK                     Godk.          
               Edvin Månsson                   14 Växjö OK                     Godk.          



Öppen 1  (4)   2330 m                      

    1          Oskar Löfsved                   14 Kexholms SK                  15:43 B        
    2          Louise Florin                    4 Gotlands Bro OK              20:18 B        
    3          William Almqvist                14 IFK Stockaryd                26:57          

               Selma Niemi                     14 Emmaboda Verda OK         Ej godk.          



Öppen 2  (6)   2950 m                      

    1          Hanna Waern               64    14 Målilla OK                   38:11 B        
    2          Albin Evertsson           96    14 Lessebo OK                   40:36 B        
    3          Annette Brååheden               14 Målilla OK                   41:29 B        
    4          Mia Häll                        14 Växjö OK                     47:08 B        
    5          Margareta Wikström        46    14 Växjö AIS                    56:00          

               Knut Collryd              29    14 Bredaryds SOK             Ej godk.          



Öppen 4  (7)   2910 m                      

    1          Robin Öhrn                90    14 OK Bävern                    37:59 B        
    2          Marie Golsäter            62    14 Eksjö SOK                    50:21          
    3          Anna-Carin Eriksson       67    14 SOK Aneby                  1:06:02          
    4          Christer Svensson         62     1 Ronneby OK                 1:42:49          

               Stig Svensson             37    14 OK Virdarna               Ej godk.          
               Veronica Sahlin                 14 Nässjö OK                 Ej godk.          
               Hans Löf                  61    14 IK Hakarpspojkarna        ej start          



Öppen 5  (2)   3440 m                      

    1          Karl Magnusson                     Klubb Lös                    41:02 B        
    2          Kitty Brindstedt          55    14 Nybro OK                   1:05:42          



Öppen 7  (9)   2990 m                      

    1          Tomas Karlsson                  14 OK Njudung                   25:57 B        
    2          Arne Svennson                   14 OK Njudung                   32:07 B        
    3          Bengt Henriksson          44    14 Växjö AIS                    42:23          
    4          Kennerth Gustafsson       40    14 OK Virdarna                  48:00          
    5          Monica Berggren           48    14 Bodafors OK                  58:08          
    6          Roland Bernhardsson             14 IFK Stockaryd                59:02          
    7          Roland Sandholm           43    14 Torsås OK                  1:03:11          

               Tom Elmersson             80    14 Värend GN OL              Ej godk.          
               Christer Claesson               14 IFK Sävsjö                Ej godk.          



Öppen 8  (7)   4820 m                      

    1          Gunnar Moqvist                  14 Växjö OK                     41:24 B        
    2          Per Olofsson                    14 Värend GN OL                 44:19 B        
    3          Emil Nilsson              91    14 Torsås OK                    51:35 B        
    4          Tommy Liljebjörn                14 Nybro OK                     53:08 B        
    5          Johan Gunnarsson                   Klubb Lös                    53:10 B        
    6          Jan Wingstedt             47    14 Bodafors OK                1:01:26          
    7          Tomas Petersson           59    14 SOK Viljan                 1:32:19